HomeStoryGambler

Gambler

- - 0

Kim Ganevik je rváč, florbalista, který nevypustí jediný zápas. V Mullsjö ho milují, fanoušci soupeřů nenávidí. Jeho zápal na hřišti prostě budí emoce, však už má za sebou nejedno extempore. Teď ale přišel s úplně jinou zpovědí. Šestadvacetiletý útočník vydal hodně citlivý coming out. Přiznal, že je gambler. Prosázel statisíce…

 

Je tomu rok a půl zpátky, když se předvedl v utkání švédské superligy s Växjö. Dlouho dobu poslouchal urážky z tribuny na jeho osobu, až se mu povedla gólová akce, po které naběhl pod kotel fanoušků Vipers a plivl na diváky.

Pláštěnky v hledišti po plivanci Ganevika. Foto: Magnus Sundvall
Pláštěnky v hledišti po plivanci Ganevika. Foto: Magnus Sundvall

Obešlo se to s trestem na 2+10 minut a v dalším zápase už příznivci Växjö demonstrativně přišli na tribunu v pláštěnkách.

Kim Ganevik je prostě horká hlava. Když se zeptáte protihráčů, málokdo mu může přijít na jméno.

Jenže v jeho duši byl ještě jiný problém, který zůstával dlouho v utajení. Až v 16. srpna zveřejnil tenhle talentovaný sportovec obsáhlou zpověď.

Kim Ganevik. Foto: Per Wiklund
Kim Ganevik. Foto: Per Wiklund

„Je to dávno, co jsem si poprvé vsadil. A u nás ve městě to nebylo neobvyklé. Byly to malé částky a hlavně to byla zábava. Zápasy, které jsem sledoval, získaly úplně jiný význam a najednou bylo mnohem zábavnější je sledovat je. Byl to impuls, o které jsem vlastně dřív nic nevěděl. A ani jsem neviděl důvod, proč bych nemohl dál sázet. A ono to šlo, čím dál více to bylo vážnější, ale taky to přinášelo zisky, o kterých jsem ani nesnil. Najednou jsem měl pocit, že jsem prolomil kód. Vlastně jsem tak nějak oklamal svůj život. Cítil jsem se nesmrtelný,“ vypráví Kim Ganevik ve svém dopise světu.

Všechno mu procházelo, všechno šlo jako po drátkách. A i když si musel odpykat další, teď už zápasový trest za plivnutí na tribunu, zůstával v Mullsjö byl za hvězdu a dokonce si řekl i o pozvánku do reprezentace. Premiéru ve švédském dresu si odbyl na turnaji Euro Floorball Tour v Brně.

Jenže svět se mu pomalu bortil. „Najednou se všechno obrátilo. Z šestimístné částky na účtu se stala nula a už jsem to nebyl já, kdo vládl. Cítil jsem, jak ztrácím kontrolu sám nad sebou. Když jsem si uvědomil, byl jsem na dně. Nebyl jsem na to připravený a zase jsem chtěl rychle vyhrát zpátky to, co jsem ztratil. Říkal jsem si, že pak skončím. Jenže takhle to nefungovalo. Nešlo to. Zhoršovalo se to. Lhal jsem lidem kolem sebe, opustil jsem lidi, kteří mě milovali. A padal jsem dolů každým dnem,“ píše nyní upřímnými slovy.

„Každý den jsem prožíval nejhorší den svého života. Už jsem nechtěl žít. Teď už vím víc. Pochopil jsem, že všechno jde do pekla, pokud nepřijde ten den,“ vypráví Kim Ganevik.

Nakonec se rozhodl, že se bude léčit. A právě dopis, který poslal světu, je jedna z částí terapie. „Chápu, že jsou na světě lidé, kteří mi to přejí. Někdo si bude myslet, že jsem prostě špatný  člověk a možná to někdo proti mně použije i na florbalovém hřišti,“ zamýšlí se.

„Záleží na všem. Vím, co jsem provedl, jak jsem žil, a můžu o tom mluvit. Třeba se svým psychologem nebo jakýmkoliv fanouškem. Vím, že je to prostě nemoc, že je to zatracený jed. Sázky musí jít do pekel a je potřeba zastavit, než to zajde příliš daleko,“ říká ofenzivní opora Mullsjö.

Kim Ganevik. Foto: Per Wiklund
Kim Ganevik. Foto: Per Wiklund

Ganevikova zpověď o gamblerství ve formě sázek na sportovní zápasy je možná vůbec jednou z prvních ve světě sportu. Švédský florbalista si dnes se snaží varovat i další, kdo hazardu kursového sázení propadli.

Žádné komentáře

Vyhledávání

Rubriky

Populární články