HomeMS 2018Kronika MS, den 1: Husí kůže z atmosféry, česká hvězda z Austrálie i videogól!

Kronika MS, den 1: Husí kůže z atmosféry, česká hvězda z Austrálie i videogól!

- - 0

Mistrovství světa je po 10 letech v Česku a já? Zase v tiskáči, zase mezi starýma známýma tvářema. Florbal.cz jsem nechal klukům, už mě to nějak nenaplňovalo, i když se jim pořád snažím pomáhat. Ale zase jen tak nečinně bloudit po tribunách nechci. Čeká mě práce pro NOVA Sport, těším se na rozhovory pro magazín s machrama, kteří hrají SSL. Ale taky ve mně zůstal trochu novinář.

Den 1 končí – jaký byl?

Super. Fakt skvělý úvod. Atmosféra v O2 areně opravdu sálá. Přiznávám nostalgii. Když jsem viděl MS poprvé naživo v hale Globen, byl jsem možná podobně naměkko jako tentokrát.

Ale k věci:

Hráč dne?

Daniel Gartner. Jo, tenhle kluk, který vyrostl v Praze, ale před 6 lety odešel i s bráchou Tomášem do Austrálie, je dneska zřejmě nejlepší florbalista jižní polokoule. Sice nemá věhlas jako Bolt, když nastupoval za Central Coast Mariners, ale dát hattrick při návratu domů? To je příběh. Nemyslíte? Možná je fajn, že jeho táta Mike dostal před časem pracovní nabídku a vzal kluky sebou. Kdoví, jestli by se do českého nároďáku dostali…

 Tým dne?

Slovensko. Šel jsem se podívat na Podvinný mlýn, kde se hrála „hokejová klasika“ s Kanadou. Jestli někdo žral před zápasem syrové maso, tak ho servíroval trenér Petr Koutný. Kanada nestíhala a kluci ze Slovenska bavili plnou halu. Tleskal jsem. Prý je mrzí, že se skoro nepodívají do O2 areny. Na to jsou dvě odpovědi. Podviňák je tady jejich domácí hala a svědčí jim. A do O2 se dostanou. Za odměnu. Pokud budou hrát tak jak hráli první zápas, tak můžou klidně překvapit.

Gól z videa?

No vida, už i florbal jde s dobou, a když není jasno, sudí se nebojí podívat na opakovačku. A pozor, tenhle gól byl opravdu důležitý. Rasmus Enström i Švédové musí být za video rádi, nastartoval je k obratu. A Finové nemohou říct ani popel, míček byl snad centimetr za čarou. Respekt lotyšským sudím v tomto momentu a potlesk florbalu. Bylo to spravedlivé, i když jsem ten gól naživo taky neviděl.

Husí kůže při ceremoniálu

Tohle mě dostalo. Fakt. Sedl jsem si do čtvrtého patra měl všechno pod sebou. Síla, emoce, světla, hudba, zvuk.. a pak opravdu úchvatné zahájení. Rychlé, se spádem, důstojné. Viděl jsem nácvik tanečního vystoupení už dva dny předem – nechtěně, když jsme končili s pokládkou povrchu, ale nikdy by mě nenapadlo, že to může být taková krása. Představení všech zemí, a konec s dívkou v české sukni. Kdo nebyl, asi netuší. Ale já měl husí kůži, a přiznávám i slzy, asi jsem trochu slabší povahy 🙂 . Stejně jako úžasný byl nástup českých kluků i nádherně zpívané hymny.

JW82 přijede!

Johannes Wilhelmsson. Foto: Per Wiklund

Tahle zpráva mě zastihla už ráno a jsem za ní moc rád. Johennes Wilhelmsson je prostě originál a pro MS bude zábavnějším plejerem než poctivec Johannes Larsson. Byl jsem zklamaný, když Mikael Hill nejdřív tohoto playmakera z Hollvikenu opomněl. Samozřejmě, Larssona je mi líto, onemocnět den před startem mistrovství světa je smůla. Ale JW82 bude důstojná náhrada.

Joel má nadváhu

Kanada ještě jednou a tentokrát zklamání. Myslel jsem, že pod Otto Moilanenem, starým známým bojovníkem z Finnsty, bude javorový list mančaft jedna báseň. Bohužel. Je vidět, že v Severní Americe na výběr moc není. A mrzí mě i to, že Joel Inouye není lídr. Když přijel před lety na zkušenou do Čech a hrál za Králův Dvůr třetí ligu, bavil mě. Jenže dneska má snad o 15-20 kilo víc. A s tím se opravdu mistrovství světa hrát nedá. Škoda.

Kohonen hrál! A fakt není špatný!

Mika přepsal historii. Už se o tom napsalo hodně. Když jsme dnes jeli do haly, rozebírali jsme, jestli ho vůbec Petteri Nykky postaví, jestli není v nominaci jen ze sentimentu. Tipoval jsem, že bude hrát možná jen přesilovky. Nafackoval bych si. Mika je pán. Připravil se skvěle, že je mu 41 nepoznáte. A ten cit pro nahrávku. Smekám!

69 .. jen ten Kafka to není

První pohled do haly ze čtvrtého patra dolů na plochu. A zůstal jsem zkoprnělý. V bráně klečel gólman s číslem 69. Ne, bohužel to nebyl Tomáš Kafka, ale Lotyš Janis Salcevics. Ale je vidět, jakou stopu legendární český brankář zanechal a že jeho číslo inspirovalo desítky brankářů po celém světě. A pak ještě jednou zaznělo číslo 69. Prý už právě tolik členů má Mezinárodní florbalová federace. Narovinu? Je mi líto, že Kafka za Česko nechytá. Klidně by v týmu mohl být. Za ta léta oddanosti florbalu by si to zasloužil. A jsem přesvědčený, že by se na MS připravil stejně dobře jako Mika Kohonen.

Rehn má masku s Karlovým mostem

Wow! To je pecka. Malý detail, ale skvělá záležitost. Díky, Jonasi, za tenhle tip! Všimli jste si masky Johana Rehna? Gólman Švédů si na ní nechal nastříkat Karlův Most! Prostě přijel dobýt Prahu, stejně jako Vikingové kdysi dávno. Snad je to jen sportovní motivace a ne vzpomínka na jeho prapraprapradědečka…

A nakonec Češi…

Bavili vás? Mě teda půlku zápasu ne. Ale úplně jsem chápal, jak to na ně dolehlo. Je fajn, že zápas s Německem přežili, že ho dokázali otočit. Že si nakonec užili euforii. Vlastně to byla taková malá zkouška, co kluky čeká. Nakonec vzali zápas do svých rukou, a i když tam byly chyby, tak diváky dostali do varu. Užili si to nakonec a po tom mizerném začátku se dostali do pohody. A to bylo dobře. Další zápasy budou lepší, tím jsem si jistý.

 

Tomáš Rambousek

Foto: IFF Flickr, instagram

Žádné komentáře

Vyhledávání

Rubriky

Populární články

Přidejte se

Znáte i vy zajímavé florbalové příběhy, které by stálo za to, zapsat do kroniky? Napište mail a vyprávějte.

Nejčtenější články

Rubriky

© Copyright 2020. Florbal Magazín