HomeMS 2018Kronika MS, den 3: Rampa McKvák, pochvala za školáky a ta výhra Němců mě štve

Kronika MS, den 3: Rampa McKvák, pochvala za školáky a ta výhra Němců mě štve

- - 0

Tak nám to ten Šušváry s kámošema zařídil, co? Jo, díky Německo! Lidi z organizačního štábu mají zase klidné spaní. Aspoň do čtvrtka. Program se nemusí měnit a kluci z nároďáku mají zase trošku času na to, vyladit výkon pro play off.

Já to ale vidím trochu jinak, ale o tom později. Protože ten den zase musíme trošku rozebrat.

Dnes, přiznám se, jsem v dění turnaje nebyl. Musel jsem do práce a sledoval vše jen přes youtube kanály a zprávy kámošů. Jen ráno jsem se mihnul chvíli na Podivném mlýnu. Takže možná to bude trošku méně autentické, za což se předem omlouvám.

Švédové zmeškali trénink

Největší hvězdy sice bydlí v jednom z nejlepších pražských hotelů, ale když přijde na střet s pražskou realitou, nepomůže nikdo. Trénink Tre Kronor měl proběhnout na Podvinném mlýnu v 10 dopoledne, jenže Švédové dorazili do haly v 10:45. Důvod? Prahou prostě těžko projede i autobus s logem mistrovství světa. Naštěstí bylo v hale volno až do odpoledního programu a tak si Seveřané hodinu pinkli a pak zase odjeli za relaxem. Na jejich večerní výkon tenhle malý zádrhel vliv vůbec neměl.

Singapur – Japonsko před 6000 školáky

Slyším od mudrlantů kritiku ze všech stran, jak se uměle navyšuje návštěvnost. Že je to bublina. Jo, někdy mám ve florbalu taky pocit, že se zbytečně tlačí na pilu. Tady ale tleskám. Udělat takový zážitek týmům, které váží cestu přes půl světa, je majstrštyk. A vůbec nevadí, že v O2 areně seděly děti školou povinné. Naopak. Lepší, než kdyby se tenhle zápas hrál před 100 lidmi za absolutního nezájmu. Ptal se mě na to dnes jeden kolega ze Švédska. Vyprávěl jsem mu o školních zápasech i o tom, jak se jimi nechal inspirovat dokonce i basketbalový mistr z Nymburka:  „To je fakt chytrý tah, to jsem nikdy neslyšel,“ zněla odpověď. Možná někdy potřebujeme uznání z ciziny, abychom pochopili, že věci děláme dobře.

Ještě jednou Singapur

Nepodceňujte je! Fakt hrají krásný florbal, má to systém, kluci s hokejkama umí, i když je mají všichni vlastně doprava. Holt tradice pozemního hokeje zanechala stopy. Singapur byl lepší i ve víkendovém zápase s Kanadou a v O2 areně Japonce jasně přejel. Pokud se některá z asijských zemí přiblíží evropské širší špičce, bude to právě Singapur. A budeme se učit, jak se skloňují jména jako Ng nebo R. Jo, to jsou fakt příjmení singapurských florbalových hvězd.

Největší nuda

Z extrému do extrému. Pokud mě bavil Singapur, tak jsem usínal u Polska. Bezkrevné, bez nápadů. A druhá zasloužená prohra na turnaji. Žádný progres od posledního MS. Pokud tam není jiný materiál, je i na odvolání trenéra… Promiň, kamaráde, Honzo Holovko. Snad ne po tomhle soudu bejvalej.

Australská krev i péče české Niki

Právě Australané si díky nadšenému výkonu smlsli na Polsku a tentokrát musím pochválit zase druhého z bratří Gärtnerů. Tomáš válel, dal krásný nájezd. Ale klokany stál tenhle zápas taky trochu krve. Ostřílený Jonathan Veron schytal loket do nosu a pak se utíraly rudé fleky ze země. Naštěstí teamguide Kája Hašek včas obstaral led a o Jonathana se dobře postarala česká fyzioterapeutka Niki. Jo, tuhle sympatickou holčinu si Australané našli na dálku v Praze a ona je dneska úplně u vytržení, když „její“ Austrálie vyhrává. Jak já jí to přeju!

Hráč i smolař dne

Mans Parsjo Tegnér. Tenhle kluk z Dalenu, který umí dávat najevo emoce, je pro mě aktuálně nejlepší brankář světa. Myslím, že by měl být i švédskou jedničkou na MS. Dnes ho poslal trenér Mikael Hill do brány proti Norům a už už to vypadalo, že se stane prvním brankářem turnaje, který vychytá nulu. A že měl pár hodně těžkých zákroků. Jenže o čisté konto přišel. Čtyři sekundy před koncem ho Norové propálili. Tak třeba příště…

 

A teď asi k tomu lotyšskému kolapsu. Začnu ale jinde:

Německo na MS vůbec nemuselo být!

Věděli jste, že Němci v Praze vlastně vůbec nemuseli hrát a na MS postoupili tak trochu „skandálně“? Jo, opravdu v únoru využili trochu neregulérního rozpisu kvalifikace. Jejich skupina končila o den později, než ta „španělská“.

No a poslední den věděli, že k postupu do Prahy musí vyhrát o 14 gólů nad Francií. Vyhráli 17:3.

Přesně tolik, kolik potřebovali. A Španělé, kteří pak v dodatečné tabulce třetích týmů skončili pod nimi, to nesli hodně hořce. Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby místo nich hrál v elitě někdo jiný.

Lotyšská prohra

Lotyši to nezvládli. Možná dojeli i na náročný program tří zápasů v řadě. Možná kdyby chytal unavený gólman Salcevics, tak by Němce porazili. Spíš ale v poslední třetině neměli dobře nastavené hlavy.

Zaujaly mě ale dva momenty, které pomohly Německu k obratu. Gól Erika Schuschwaryho. Vysoká hůl? Byla? Nebyla? Podobně hraniční vysoká hůl Lotyšům v duelu s Čechy neprošla. Tady gól platil. A pak vyloučení Ramona Ibolda za strom na konci zápasu. Lotyši reklamovali trest na 5 minut a já s nimi souhlasím. Tady sudí zavřeli oči. Možná. Možná. Na možná se ale nehraje a tak Lotyšům zbyly oči pro pláč. Zase to zpackali. Stejně jako v roce 2012.

V té souvislosti mě napadlo, jací jsou to smolaři. Když jsme seděli v neděli na zápasech Lotyšů s Čechy, zvolal někdo. „Tyjo, Rampa, on za ně ještě hraje!” Mířil na už skoro ikonického ramenatého forvarda Atise Blindse, který hrál na MS poprvé už v roce 2002. Čeští florbalisté mu přezdívali dlouhá léta Rampa McKvák, protože je populární komiksové postavičce ze strýčka Skrblíka tolik podobný. Stejně jako v populární Disnyeovce to Rampa zpackal i tady. Až mi ho bylo líto.

Tým dne

Německo. To je jasná věc. Asi právě díky tomuto příběhu nejde nominovat nikoho jiného.

O co jsme možná přišli?

Všechno jsou to kdyby, ale vím, že v zákulisí už se přemýšlelo o plánu B, který vlastně původně skoro neexistoval.

  • Museli by hrát Češi předkolo se Singapurem na Podvinném mlýnu, nebo by se upravoval program?
  • Co by dělala Česká televize s dlouho plánovaným schematem?
  • Co by se stalo, kdyby Češi vůbec nepostoupili do finálového víkendu?

Desítky otázek, nervy. Naštěstí jsou to zase jen pouhá kdyby.

A pak český pohled…

Byl to zápas dne. Němci Čechům vyčistili cestu, Filip Šuman už se se nemusí nervovat, Petri Kettunen má chvíli klidu. Fandili jste Němcům? Asi jo. Já fakt ne.

Přiznávám, přál jsem to Lotyšsku. Ne kvůli nějakému “skandálnímu” vývoji. Prostě jsem chtěl, aby si to česká repre uhrála sama. Ano, tohle je jistota a pohoda. Díky, Německo. Ale zároveň tenhle vývoj moc nepomáhá k tomu, aby se nároďák sám probudil.

Vím, že Švýcary umíme porazit a teď Češi budou poslouchat, jak jim to někdo zařídil. Navíc úterní zápas se Švýcary mohl mít daleko větší grády, hala zase mohla praskat ve švech. Takhle o moc nepůjde. Ale jo. Když Češi Švýcary dají, snad všem zavřou hubu!

Těším se na úterý!

 

Tomáš Rambousek

Žádné komentáře

Vyhledávání

Rubriky

Populární články

Přidejte se

Znáte i vy zajímavé florbalové příběhy, které by stálo za to, zapsat do kroniky? Napište mail a vyprávějte.

Nejčtenější články

Rubriky

© Copyright 2020. Florbal Magazín