HomeMS 2018Kronika MS, den 5: Finále budou pískat baby, bílé rukavičky a slovenský náraz

Kronika MS, den 5: Finále budou pískat baby, bílé rukavičky a slovenský náraz

- - 0

Asi to čtete všichni až ráno, jednoduše dřív než o půlnoci jsem se k sepsání dalšího dílu kroniky MS nedostal. Zatímco v úterý bylo veselo, tentokrát to je smutnější a asi to ani z mé strany nebude tak poctivé.

Jen ráno jsem totiž v televizi viděl marnou slovenskou snahu a pak strávil den mimo Prahu. Mám totiž malou holčičku a ta má kvůli tomu, že její táta i máma makají na mistrovství světa, prázdniny u babičky v Chomutově. Ale dneska jsem byl s ní, a byla šťastná. A já taky.

Středeční dění tak znám částí z televize a pak spíš ze vzkazů známých a ze sociálních sítí.

Instagram snad smažu, appku miluju

Tím asi začnu. Instagram. Ten mě nachytal. Jen co jsem se pochlubil vlastnoručně vyrobeným pavoukem, už visel na síti i ten oficiální v grafice MS, nádherně barevně vyvedený v barvách vlajek. Omluva!

Přiznám se ale, že ten šampionátový účet mi spíš pije krev a dennodenně zvažuju, že ho vypnu. Je toho strašně moc, nedá se to sledovat a ztrácí se mi ostatní věci. Instastories ani nezapínám. To prostě nejde, šílená změť.

Ale jasný, vím, že je to prostě trendy, jenom já potřebuju k životu asi jiný informace.

Zato jsem si stáhnul appku IFF a fakt se mi líbí. Aspoň na online sledování zápasů je to bezva věc. Dokonce můžete sdílet radost hned po vstřeleném gólu, nebo troubit do světa konečný výsledek.

Stačí zmáčknout žluté SHARE a jede to rovnou na fejsbúky nebo twittery, vyberte si. A taky, vím díky němu, kolik střel pochytal gólman Finů, nebo kolik vyloučených bylo v zápase Estonsko-Dánsko.

Florbal sleduje i Uganda

To jsou totiž dost podstatné odpovědi pro tipovačku, kterou hrajeme spolu s kamarády.  Mimochodem, pokud jste si mysleli, že MS zajímá jenom Evropu, tak vězte, že je ostře sledované i v Africe.

Právě v Ugandě totiž pracuje aktuální lídr tabulky, který přesně tipnul už výsledky 4 zápasů! Posílá dokonce i autentické obrázky, jak to v zemi vypadá v době florbalového MS.

Obětování gólmana


No ale zpátky na hřiště. Dánové sice dostali 25 gólů od Švédska, ale čtvrtfinále si vzít nenechali. V úterý obětovali gólmanskou dvojku a ve středu se poctivě připravili na Estonce. Výhra 3:2 byla těsná, ale napověděla, že pokud bude v bráně Mike Trolle, tak to Češi nebudou mít zrovna jednoduché.

Podpora, lajky, inzerenti!

Možná to sem nepatří, ale musím to asi zmínit. Fakt mi dělá radost pozitivní odezva. Dokonce už má stránka iflorbal.cz prvního followera na facebooku, aniž bych o ní komukoliv řekl. Děkuji, Filipe!

A co jsem fakt nečekal, včera se sám od sebe ozval první inzerent. Dohodli jsme se během minuty. Vážím si toho. Díky. Jo, a samozřejmě jsou volné i další pozice, kdyby s tímhle soukromým projektem chtěl někdo pomoct 🙂

Bílé rukavičky

Čechům určitě zase bude ve čtvrtfinále fandit Jirka Barna. Na MS ho nepustilo zdravíčko, ale kdyby mohl, určitě by v Praze byl v týmu dobrovolníků. Ti mu dneska poslali pozdrav k narozeninám. Když jsme porazili Švýcary, hned mi posílal selfíčko, a bylo vidět, že fandil poctivě. V dresu repre a sklenkou rulandského šedého.

A je mi fakt líto, že v O2 areně tentokrát chybí. Myslím, že by ve finálový den zase navlékl bílé rukavičky a dostal na starost pohár pro šampiony – jak to bývá již tradiční při Superfinále. Takže ať zdravíčko zase slouží, Jiříku!

Odhalení a Tour de France

Dneska jsem si přečetl o maskách gólmanů. Češi prý na ně nesmějí nic stříkat, to Švédové si je pěkně vyzdobili. Koneckonců, o tom už jsem psal, když se na helmě Johana Rehna objevila silueta Karlova Mostu. Tak tedy vězte. Fakt to není kvůli nájezdu Vikingů. Je to romantičtější.

Johan se právě na něm před dvěma lety zasnoubil, a pokud prý bude končit kariéru, tak to bude v české metropoli. A ještě jeden dovětek k přilbám. Letos se mezi fotografy objevila i Markéta Navrátilová, která jako jediná žena-reportérka mapuje dlouhá léta cyklistickou Tour de France a na MS se podílí na přípravě knížky. Florbal prý viděla skoro poprvé a chvíli jí údajně trvalo, než jí sednul. Ale pak našla gólmany a jejich helmy… A to je prý něco pro ní. Těším se na fotky!

Další rekord mistrovství

Mezitím zmíním hladké postupy Norska a Německa. Vlastně jejich zápasy s Austrálii a Kanadu byly formalitou. A možná i díky tomu a také kvůli lokaci na Podvinný mlýn padl nový rekord letošního šampionátu – nejnižší návštěva. Ale pozor, přesto fandové dokážou být vtipní.

Na zápas Německa s Kanadou bylo zvědavo jen 282 diváků. Myslím ale, že bude ještě překonán.

Finále budou pískat baby!

Asi musím zmínit i vzkazy mých florbalových přátel. Vedeme velkou diskusi o tom, jestli je Kronberg fakt Ital a jestli opravdu ty švýcarské holky budou pískat finále. Prý jestli kvůli mně vyměnili prkýnko na toaletě, tak bych mohl zařídit, aby Ondra Zamazal nebyl tak příliš hyperkorektní ve výslovnosti. Prostě Kronberi a přihrávka na Kronberiho prý trhá uši. Nevím, tohle asi zařídit neumím.

Pak teda ty ženské rozhodčí. Prý by měl florbal zůstat v rukou chlapů. Já si ale stejně myslím, že v neděli budou pískat boj o zlato tyhle holky. Pískaly už finále ve Švýcarsku, na MS chyby nedělají, i když jejich styl vedení zápasu je trošku jiný, než ten chlapský. V dnešní píárové době a světě, který se snaží o genderovou vyváženost se to Mezinárodní florbalové federaci klidně může hodit. A zase bude o čem psát.

Slovensko, je mi Tě líto!

No a nakonec Slovensko. Sice hrálo jako první už dopoledne, ale jejich prohra byla pro šampionát zprávou dne. Slováci opravdu doufali v prolomení dveří do TOP8. Jenže osud, nebo možná i český kolaps v základní skupině jim do cesty postavil Lotyše. A ukázalo se, že tenhle tým prostě ještě potřebuje dozrát. Tohle už nebyl žádný outsider, ale pekelně pevná obrana. Lotyši měli jasný plán, Slováci vlastně žádný. Půl roku se připravovali na osmifinále s Německem. O Lotyšsku se dozvěděli 13 hodin před zápasem. A že to byla tvrdá škola…

Kde se stala chyba? Myslím, že prostě opravdu Slovensko vyhrát nemohlo, i když poslední dva přípravné zápasy nad Lotyšskem zvládlo. Důvod vidím prostý. Tady se hrálo MS v O2 areně a řvalo 7000 fanoušků. A největší opory Slovenska ještě nemají tolik zkušeností. Zatím nedostaly dostatek času v elitních ligách. Jasně, trenér Petr Koutný vzal 16 kluků z české extraligy.

Ale hlavní hvězdou je stejně Michal Dudovič, který ve Wileru hraje spíš v juniorce. Když pak šel Michal na trestné střílení a „musel“ dát, bylo vidět, že si ještě musí něco odehrát. Příště už bude vědět jak. A napotřetí bude king. Když srovnám Michala s bekem Moricsem Kruminšem, který je pro mě největší oporou Lotyšska, tak ten hraje ve Finském Nokianu v první lajně třeba i půl hodiny v zápase.

Kluci jsou zklamaní, ale musí vědět, že je potřeba jít dál. Talent mají a ve světě si získali respekt. A příště zase budou o trochu víc zkušenější.

Snad Češi nedopadnou ve čtvrtek podobně. Ne, tomu nevěřím. Už se chytli a zápas s Dány by měli zvládnout. Jen ho nesmí brát jako formalitu!

Tomáš Rambousek

 

 

Žádné komentáře

Vyhledávání

Rubriky

Populární články

Přidejte se

Znáte i vy zajímavé florbalové příběhy, které by stálo za to, zapsat do kroniky? Napište mail a vyprávějte.

Nejčtenější články

Rubriky

© Copyright 2020. Florbal Magazín